- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

Ayak-kabı Cannes’da…

18 Mayıs 2017 - 757 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»SİNEMA»Ayak-kabı Cannes’da…
Ayak-kabı Cannes’da…

Senaryosunu Aslı Bankoğlu’nun ve Serhat Gönen’in yazdığı, yönetmenliğini Serhat Gönen’in yaptığı Ayak-kabı isimli kısa metraj film, Cannes’da düzenlenen kısa film festivali Festival International Entr’2 Marches İn Cannes’da finale kalan tek Türk filmi oldu.  

Doğuştan gelen engeli nedeniyle ayakları olmayan bir çocuğun ayakkabı giyme özlemini anlatan film, 28. Aydın Doğan Genç İletişimcileri Yarışması ve Uluslararası Hollywood Bulvarı Film Festivali gibi bir çok yarışmadan ve kısa film festivalinden ödülle döndü.

Film, Cannes’daki festivalde favoriler arasında gösteriliyor. Ayak-kabı ayrıca, İtalya’da düzenlenen Tracce Cinematografiche Film Festivalinin açılış filmi olacak. 

 

Filmin sinopsisi şöyle;

Daha doğmadan anne rahminde omurgalarının deformasyona uğraması sonucu bacakları olmadan doğan bir çocuk. Bu durum onun bu yaşına kadar yaşadığı özlemleri özellikle hiç ayakkabı giyememesi ve her çocuk gibi onunda ayakkabı giymek istemesi yapamadığı şeyleri, giyemediği ayakkabının özlemini

yaşamaktadır. Tekerlekli sandalyeye mahkum olması onun tüm hayatının bodrum katındaki evinin penceresi ve oradan geçen insanların sadece diz kapaklarına kadar görünen ayaklardır. Yüksekte olan pencerenin önünde geçen insanların sadece ayaklarının görülmesi onun yaşamında eksik olan şeyleri tama çevirmekte yapamadığı özlemini çektiği şeyleri anlıkta olsa hissedebilmesini sağlamaktadır.

 

Odanın duvarlarının kara kalemle ve renkli boyalarla boyanmış ayakkabılar ve sadece diz kapağına kadar çizilmiş resimlerle doludur. Tüm yaşamı pencerenin önünden geçerken izlediği ayaklar ve çizmiş olduğu resimlerdir. Kendi küçük dünyasını yaratmıştır tüm yalnızlığıyla. İçerisinde bulunmuş olduğu bu duygunun insanı yabancılaştırmadan çok farklı bedenlerde hayali bile olsa yaşam bulup, sahip olmadıklarına ayna tutması ve onun ayakkabı giyme özlemini içten içe yaşamasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
error: Content is protected !!