- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

Kristal Elma Festivali Başladı.

11 Ekim 2018 - 32 views kez okunmuş
Ana Sayfa » DUYURULAR - SOSYAL YAŞAM»Kristal Elma Festivali Başladı.
Kristal Elma Festivali Başladı.

Kristal Elma Festivali, bu yıl ‘Aşkımızın Meyvesi Kristal Elma’ mottosuyla başladı. 11 – 12 Ekim’de Bomontiada’da gerçekleşecek etkinliğin ilk günü düzenlenen basın toplantısında konuşan Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nil Bağcıoğlu, yılın en yaratıcı örneklerinin yarıştığı Kristal Elma’nın 30. yılında pek çok yeniliği hayata geçirdiklerini belirtti. Bağcıoğlu, “30. yılımızda Türk yaratıcılığını dünyaya açmak konusunda sorumluluk üstlendik. Başvurular arasından bir işi seçerek Cannes, Golden Drum, Spikes Asia gibi uluslararası yarışmalara göndereceğiz” dedi.

Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenen Türkiye’nin en önemli yaratıcılık ve pazarlama etkinliği Kristal Elma Festivali başladı. Turkuvaz Medya Grubu ana sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinlik öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelen Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nil Bağcıoğlu, Kristal Elma’nın sektörün tüm paydaşlarının emeğiyle 30. yılını kutladığını belirtti. Kristal Elma’nın, yılın en yaratıcı örneklerinin yarıştığı, objektif ve kâr amacı gütmeyen tek platform olduğunu vurgulayan Bağcıoğlu, “Kristal Elma, aşkımızın bir meyvesi” dedi.

Bomontiada Monochrome’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Nil Bağcıoğlu, “Bu yılki sloganımız ‘Aşkımızın Meyvesi Kristal Elma’. Dile hızla takılan bir rap şarkımız da var. Teması ‘Aşkımızın meyvesi.’ Kampanyamızın reklam ajanslarının bakış açısını aktaran bir gücü var; hayal kur, umutlan, uykusuz kal, dertlen, kavga et, barış, canın sıkılsın, şarkı yaz, inancını kaybet, güven… Ağla, çok eğlen, onla olama, kapana kısıl, onsuz olama, özgür hisset, kazan diyoruz. Reklamcılığa aşkla bağlıyız. Markaları seviyoruz, ajanslarımızın dinamik, üretken ve kaotik yapısını seviyoruz. Kristal Elma’nın gücü buradan geliyor; para kazanma derdi olmayan bir ödül olmasından, zor, tavizsiz bir ödül olmasından… Herkesi içermeye çalışmayan, seçici bir ödül olmasından” diye konuştu.

Kristal Elma’yı geleceğe taşıma çabasıyla 30. yılda pek çok yenilik yaptıklarını anlatan Nil Bağcıoğlu, “Yarışmanın seçici karakterini bu yıl daha da ileri taşıdık. Her kategoride verilebilecek ödül sayısına kısıt getirdik. Kategori ve her kampanyanın yapabileceği başvuru sayısını azalttık” dedi. Türk yaratıcılığını dünyaya açmak konusunda sorumluluk üstlendiklerini dile getiren Bağcıoğlu, başvurular arasından bir işi seçerek Cannes, Golden Drum, Spikes Asia gibi uluslararası yarışmalara göndereceklerini söyledi.

Ekonominin sağlıklı işleyişine destek veriyor

Reklamcılığın ülke ekonomisinin itici güçlerinden biri olduğunu vurgulayan Nil Bağcıoğlu, “Reklam, ülke ekonomisinin gelişimindeki itici güçlerden biri. Reklamcılığın asli işlevi artı değer yaratmak, üretim tüketim döngüsünü koruyarak ekonominin sağlıklı işleyişine destek vermek. İngiltere’de yapılan Advertising Pays – Deloitte araştırması reklamcılığın ekonomiye ne tür bir katlanan etki yarattığını gözler önüne seriyor. 16 milyar pound’luk reklam yatırımı gayrı safi milli hasılaya 100 milyar pound’luk katkı sağlıyor. Bunu da rekabetçi fiyatlandırmaya yol açarak, medya ve kreatif endüstrilerde değer zinciri oluşturarak, inovasyon ve farklılaştırma sağlayarak, dijital ekonomiye katkı ile pazarların büyümesini sağlayarak, istihdam yaratarak, yaratıcı ürünlerin dış satımı yoluyla gerçekleştiriyor” ifadelerini kullandı.

115 kategoride 126 Kristal Elma

Ödül törenleri, atölyeler, kreatif oyunlar, müzik, özel dergi ve gazetesiyle dolu dolu geçecek Kristal Elma Festivali, 11-12 Ekim’de Bomontiada’da gerçekleştiriliyor. 115 kategoride, 126 Kristal Elma’nın sahiplerini bulacağı ‘Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri Yarışması’nda katılımcılar, ‘Bölge, Tasarım, Uygulamada Mükemmellik, Medya, Açıkhava, Radyo, Basın, Dijital, Film-TV-Sinema, Online Film, Entegre Kampanyalar’ kategorilerinin yanı sıra Büyük Ödüller ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Özel Ödülü, Turkuvaz Dergi Özel Ödülü, Arvak Özel Ödülü, Prof. Dr. Nazan Erkmen İllüstrasyon Özel Ödülü için yarışıyor.

Editöre Notlar:

  • Kristal Elma Festivali’nin içerik küratörlüğünü Londra, New York, Singapur ve SaoPaulo’daki merkezleriyle küresel bir bilgi platformu olan Contagious yapıyor. Dünya yaratıcılarının ve pazarlamacılarının en taze besin kaynağı ve küresel bir bilgi platformu olan Contagious, yaratıcılık ve yenilikçilik yoluyla rekabet avantajı arayan pazarlamacılar için oluşturulmuş global bir platform. Contagious, 30. yılını kutlayan Kristal Elma için hazırladığı içerikle alternatif pazarlama fikirleri sunacak, değişen ve gelişen teknolojinin etkilerini değerlendiriyor. Dünyanın en popüler içerik üreticisi olan Contagious’ın Genel Yayın Yönetmeni Alex Jenkins, Trendler Müdürü Katrina Dodd ve Editör Patrick Jeffrey Kristal Elma’nın ilk gününde yeni dönemde pazarlamaya yön veren 6 konuyu değerlendiriyor. Pazarlamanın yeni dünyası, Hız ve Esneklikle Uzun Vadeli Planlama, Perakendede Otomasyon, Şeffaflıkla Başa Çıkmanın Yolları, İşlemsel Yaratıcılık, Erkeğin Yeni Tanımı, Kültürü Yakalamak başlıkları ile derinlemesine ele alınıyor.
  • Kristal Elma Festivali kapsamındaki ‘Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri Yarışması’nın Seçici Kurul’unda; ‘Film, Online Film, Basın, Açıkhava, Radyo ve Uygulamada Mükemmellik’ kategorisine Kurtcebe Turgul, ‘Dijital, Sosyal Medya ve Aktivasyon’ kategorisine Burak Günsev, ‘Tasarım’a Haluk Erkmen, ‘Medya’ya Demet İkiler, ‘Bölge Yarışması’na ise Ayşe Aydın başkanlık ediyor.
  • Festivalin 30. yılında getirilen yenilikler kapsamında her başvuru tek ana kategoride yarışabiliyor ve her kategoride azami 4 ödül verilebiliyor. Ayrıca 30. yıla ulaşmada yaratıcılığa cesaret veren reklamverenlere de yer veriliyor, Ayrıca Büyük Ödül Seçici Kurulları’nda Reklamverenler Derneği’ni temsilen birer reklamveren yer alıyor.

KRİSTAL ELMA FESTİVAL PROGRAMI

11 Ekim Perşembe

09:00 – 09:30Açılış Medya Toplantısı @ Monochrome

10:00 – 14:00Contagious.Live/Istanbul @ 4. Kat

12:00 – 14:00CMO Kapalı Öğle Yemeği @ Kilimanjaro

15:30 – 17:30E-Spor Etkinliği @ 4. Kat

15:00 – 16:00No Revision Day Quiz Show @ Populist

16:30 – 16:50Özel Çocuklardan Oluşan Bremen Mızıkacıları Perküsyon Grubu @ Avlu

17:00 – 18:00Designers’ Challenge @ Populist

17:00 – 18:30DJ Set

18:30 – 22:30Ödül Töreni @ Babylon (30 Yılda Yaratıcılığa Cesaret Veren Reklamveren Özel Ödülleri, Bölge, Tasarım, Uygulamada Mükemmellik, Medya, Açık Hava, Radyo, Basın)

12 Ekim Cuma

10:00 – 14:00Genç Kristal @ Babylon

10:00 – 14:00Workshop – Product + Service Design Innovation, R/GA @ ATÖLYE

10:00 – 11:00Workshop – Dünyada Ödül Kazandıran Trendler Bigumigu @ 4. Kat

11:00 – 13:00Workshop – İleri Fotoğrafçılık @ Leica Academy

12:00 – 13:00Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırma Sonuçları @ 4. Kat

13:00 – 15:30Workshop – Mobil Fotoğrafçılık @ Leica Academy

14:00 – 15:00Yaratıcılığın Yeni Kodları Rapor Sunumu @ 4. Kat

18:00 – 22:00Ödül Töreni @ Babylon (Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Özel Ödülü, Dijital, Film-TV-Sinema, Online Film, Entegre Kampanyalar)

22:00 – 24:00Kapanış

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
error: Content is protected !!