- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

TRT’den Yeni Diziler: 3 Yeni Yapım Yakında Ekranlarda…

25 Kasım 2017 - 505 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»DİZİLER»TRT’den Yeni Diziler: 3 Yeni Yapım Yakında Ekranlarda…
TRT’den Yeni Diziler: 3 Yeni Yapım Yakında Ekranlarda…
  • 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali kapsamında “TRT’de Tanıdık Var Mı?” adlı panelde konuşan TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, “TRT’de bir tanıdık var mı?’ diye soranların Ahmet Uluçay’ın hayatına, sinemasına bakmalı,” dedi.
  • TRT’nin artık daha şeffaf bir yapıya sahip olduğunu belirten TRT Genel Müdürü Eren, 2017 yılı içerisinde TRT’ye bine yakın proje başvurusunda bulunulduğunu, 11’i iç yapım olmak üzere toplamda 50 projenin kabul edildiğini söyledi.
  • TRT Genel Müdürü Eren, Kut’ül Amare, ilk futuristik dönem dizisi ‘2150′ ve Bosna Hersek’in kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in gerçek yaşam öyküsünü anlatan mini dizi ‘Aliya’nın yeni çekilen 3 dizi olduğunu, yakında izleyicilerle buluşacağını müjdeledi.
  • TRT yapımlarına ilgi duyulan ülkelerde yatırımcılar bularak TRT’nin adını farklı coğrafyalarda duyuracaklarını belirten TRT Genel Müdürü Eren, kuracakları Yayın Vizyon Merkezi kurularak TRT kanalları için özel strateji belirleneceğini ifade etti.
  • TRT Genel Müdürü Eren, kanalın gelirini artırmak için lisansı TRT’de olan yayınların satışına hız vereceklerinin de altını çizdi.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi’nin düzenlediği, Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturan 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, “TRT’de Tanıdık Var Mı?” isimli panelde TRT Genel Müdürü İbrahim Eren’i ağırladı. Béla Tarr, Aida Begic, Bobby Roth, Majid Majidi gibi dünyaca ünlü yönetmenlerin de katıldığı festivalde Eren, TRT’nin değişen vizyonunu ve yapısını ve yeni döneme ilişkin hedeflerini paylaştı.

Festivalde kendilerinin de bir panel düzenlenmesi istendiğin de “TRT’de Tanıdık Var Mı?” başlığını seçtiklerini belirten Eren, bu sorunun sektörde çalışan hemen herkes tarafından bir şekilde sorulduğunu hatırlattı: “TRT’nin bir üyesi olmadan önce masanın diğer tarafında, yani elimde dosyalar ile TRT’ye animasyon projeleri de sundum. Hatta, bir proje için Eminönü’ne gidip ciltlettirdiğim kadife bir dosyamı güzel bir anı olarak hala saklıyorum. TRT bünyesine adım attıktan sonra ise şunu fark ettim: TRT’nin dışarıda sahip olduğu ‘tanıdığın varsa işin olur’ algısı doğru değil. Çünkü sunulan projeler birbirlerine çok benziyorlar. Başlığı aynı olan projelere bile denk geldim. Günümüzde orijinal fikir bulma zorluğu yaşıyoruz. Attığımız adımlarla TRT algısını taşıyacağımız yer, ‘TRT’de tanıdığın varsa, bu durumun yaratacağı tek avantaj o kişinin yanına gidip çay-kahve içebilmek’ olacak. Bunun için yoğun bir biçimde çalışıyoruz.”

TRT’de başta yapımlar olmak üzere kalite çıtasının yükseldiğini, yükselmeye de devam edeceğini belirten Eren, temel prensibinin kaliteden asla ödün vermemek olduğunun da altını çizdi: “TRT kurum olarak ülkemizdeki teknolojik ve ekonomik gelişmeleri takiben, kendi içinde de dönüşüm gerçekleştirerek kalite çıtasını uluslararası seviyeye çıkardı. Daha zengin içeriklerle, daha kaliteli yapımları izleyiciyle buluşturuyor.”

“Bir rüyadan gerçeklik çıkarmak bu sektörün olmazsa olmaz kuralıdır”

Elindeki kısıtlı imkanlara ve önünde duran tüm engellere rağmen muhteşem işler çıkartan çok değerli sinemacılar olduğunu söyleyen İbrahim Eren, Türkiye’nin değerlerinden Ahmet Uluçay’ı anmayı da ihmal etmedi: “Festivalin Kısa Film Yarışması’ndaki Büyük Ödüle adı verilen Ahmet Uluçay, ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ başta olmak üzere, pek çok kısa filmiyle öne çıkan bir başarı öyküsü. Geçimini sağlamak için hamallık da yapan Uluçay, çok mütevazi rakamlara yaptığı bu filmle Türkiye ve yurtdışında 40’a yakın ödül aldı. ‘TRT’de bir tanıdık var mı?’ diye soranların Ahmet Uluçay’ın hayatına, sinemasına bakmalı. Ahmet Uluçay gibi zekasını, kişiliğini ve yeteneğini konuşturarak ülkemiz adına katıldıkları uluslararası festivallerden ödüllerle dönen çok değerli yönetmenlerimiz ve oyuncularımız var. Bir rüyadan gerçeklik çıkarmak bu sektörün olmazsa olmaz kuralıdır. Bunu başardığınız kadar gerçeksiniz ve kalıcısınız.”

TRT’ye 2017’de bine yakın proje başvurusu yapıldı

TRT’nin son yıllarda ses getiren dramalara imza atmaya başladığını söyleyen Eren, bugün iyi tasarlanmış, özenle çekilen, gerçekçi yüksek kalitedeki dizilerimiz izlenme rekorları kırmaya başladığının altını çizdi: “TRT 1 kanalının 2017 yılı yayın oranlarına baktığımızda dramaların ön planda olduğunu görüyoruz. Tekrarlarıyla yüzde 41 olan dramaların yaz aylarındaki tekrar yayınları oranı yüzde 55’lere çıkıyor. Dizi ve film sektöründe bizim için önemli olan, toplum hafızasında iz bırakacak yapımları öne çıkarmak için çalışıyoruz.”

Bugüne kadar Türkiye’nin çoğunlukla dünyayı hep başkalarının gözünden izlediğini söyleyen Eren, 2009 Ekim ayında yayına başlayan TRT Belgesel izleyicilerinin Türk yönetmenlerin gözü ile Anadolu’daki hayata tanıklık ettiğini paylaştı: “Kanalımıza 2017 yılında bine yakın proje başvurusundan bulunuldu. Bunların sadece 91’i yeterli görülüp incelemeye alındı. 14 komisyonun denetiminden geçen 91 projeden, 11’i iç yapım olmak üzere toplamda 50’si kabul edildi.”

“Üç yeni yapımı izleyicilerimizle buluşturmaya hazırlanıyoruz”

Merakla beklenen Mehmetçik Kut’ül Amare’nin çekimlerinin halen sürdüğünü söyleyen Eren, TRT’de yayına hazırlanan ilk futuristik dönem dizisi ‘2150’nin çalışmalarına başlandığını müjdeledi. Eren, yakında TRT ekranında yayınlanacak Srebrenitsa Katliamı ile Bosna Hersek’in kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’in gerçek yaşam öyküsünü anlatan mini dizi ‘Aliya’nın da müjdesini verdi.

2014’te başlatılan TRT Ev Sineması Projesi kapsamında; 12 farklı türde 33 özgün senaryo, film olarak çekildiğini, TRT olarak, son üç yılda 52 ayrı film projesine 75 milyon lira kaynak aktardıklarını belirten Eren, bugüne kadar, 7 ayrı projeye toplam 7 milyon 280 bin lira destek sağladıklarını sözlerine ekledi.

Avrupa ve Amerika’daki yapım şirketlerinin gözdesi olan ‘Mini Dizi’ konseptinin Türkiye’de ilk TRT tarafından hayata geçirilip, sürdürülen bir format olduğunun altını çizen Eren, yeni bir dönemim başladığını söyledi: “TRT artık daha şeffaf bir yapıya sahip. Yeni proje ve fikirlere, her zaman olduğundan daha çok ihtiyaç var. Kaliteli, kamu yayıncılığına uygun yeni projeler ortaya çıkarabilmek için senaryo ve belgesel yarışmaları düzenleyeceğiz. Ve isteyeneler başvurularını ‘Online Başvuru Sistemi’ üzerinden yapabilecekler.”

TRT Okul kanalının 2018 yılında kültür sanat ağırlıklı bir kanala dönüşeceğini ve isminin TRT 2 olacağını belirten Eren, “Milli kültürümüzü tanıtacak, milli bilincimizi kuvvetlendirecek ve bu topraklara hitap eden, birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, ilhamını tarihimizden alan ‘Kahramanlık Hikayeleri’ öncelikler arasındadır. Yanı sıra, insanlarımıza okuma alışkanlığını yeniden kazandıracak yayınlara da öncelik vereceğiz.”

“Farklı coğrafyalarda yatırımcılarla çalışacağız”

Farklı coğrafyalarda TRT yayınlarını daha geniş kitlelere ulaştırmak adına birçok strateji üzerinde çalışıldığını dile getiren Eren, “TRT yapımlarına ilgi duyulan ülkelerde, yatırımcılar bularak, TRT adını farklı coğrafyalarda duyuracağız. Açılacak kanallar için bayilikler vermek ve farklı modellerde gelir modelleri oluşturmak gibi bir çalışmamız da var,” dedi.

Yayın Vizyon Merkezi Kuruluyor

TRT bünyesinde “Yayın Vizyon Merkezi” kuracaklarının bilgisini de veren Eren, “Yayın Vizyon Merkezi, editoryal vizyon verecek. Kanallarımız için özel bir strateji belirleyeceğiz. Gelen projelerin kanalı değil, kanalın gelen projeleri şekillendirmesi lazım. Bu doğrultuda hazırlattığımız projeleri 2018 sonunda tamamlamış oluruz. Kamu yayıncısıyız, milli kültür ve bilinç, kahramanlık hikayeleri, gençlik, bağımlılık gibi konularda iyi projelere imza atmak istiyoruz ve bu projeyle birçok şeyi değiştireceğimize inanıyorum,” dedi.

“TRT’nin lisans gelirlerini artıracağız”

TRT’nin yurtdışı pazarında lisans gelirlerini de artırmak için hedefler koyduğunu dile getiren İbrahim Eren, “Gelirlerimizi artırmak için lisansları bizde olan yayınlarımızın satışına hız vereceğiz. Geçtiğimiz sene TRT’nin bu alanda elde ettiği bir gelir var. Bu geliri daha da artırmanın peşindeyiz,” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
error: Content is protected !!