- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde ustalardan sinema dersleri, profesyonellerden sohbetler!

14 Kasım 2017 - 389 views kez okunmuş
Ana Sayfa » DUYURULAR - SOSYAL YAŞAM»Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde ustalardan sinema dersleri, profesyonellerden sohbetler!
Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nde ustalardan  sinema dersleri,  profesyonellerden sohbetler!

 

17 Kasım’da başlayacak 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali sinemanın usta isimlerini İstanbul’da ağırlamaya hazırlanıyor.

Sinema tutkunları festivalin masterclass’larında, yaşayan en büyük yönetmenlerden Béla Tarr’ın yanı sıra, Macar sanat yönetmeni László Rajk ve “Lost”, “Prison Break” gibi pek çok kült dizinin

yönetmeni Bobby Roth’u dinleme imkânını yakalarken; festivalin Bosphorus Film Lab programı kapsamında gerçekleşecek sinema sohbetleri de Türkiye’deki sinema ve televizyon profesyonellerini bir araya getirecek.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ile İstanbul Medya Akademisi tarafından ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin et-kinlik programı da büyük heyecan yaratıyor. Festivalin İstanbul’da ağırlayacağı üç önemli sinemacı festival kapsamında özel sinema dersleri verirken; Türkiye’de sinema ve televizyon sektöründen profesyonellerin katılacağı söyleşiler de sinemayla uğraşan-lar için kaçırılmayacak

Béla Tarr, László Rajk ve Bobby Roth İstanbul’da!

Festivalin masterclass programının konukları ise; hiçlik, var oluş, yok oluş temaların-dan vazgeçmeyen sinemasıyla yaşayan en önemli yönetmenler arasında yer alan, ya-pıtları ve yaklaşımıyla Gus Van Sant’tan Jim Jarmusch’a, pek çok çağdaş bağımsız si-nemacıyı da etkilemiş usta Macar yönetmen Béla Tarr, Costa Gavras’ın “Music Box” (1989), Ridley Scott’ın “The Martian” (2015) ve Béla Tarr’ın son iki klasiği “The Man from London” ile “The Turin Horse”ta da sanat yönetmenliğini üstlenmiş Macar sanat yönetmeni László Rajk ve “Lost”, “Prison Break”, “Miami Vice”, “Fringe” gibi pek çok kült dizinin yönetmeni Bobby Roth olacak.

Sinema ve TV profesyonelleri bir arada!

Festivalin yerli sinemaya destek amacıyla başlattığı Bosphorus Film Lab kapsamında gerçekleşecek söyleşiler ise, sinema ve televizyon sektöründen profesyonelleri bir araya getirecek. Oyuncu seçimlerinde nelere dikkat ettiklerini, keşif süreçlerini ve sek-törün ihtiyaçlarını cast direktörü Harika Uygur, yapımcı Nermin Eroğlu ve yönet-men Murat Şeker’den festivalin direktörü Bülent Turgut moderatörlüğünde dinleye-ceğimiz “O Role Neden Seçilmedim?”; moderatörlüğünü sunucu Sena Keçeli’nin yapacağı, sanat yönetmenleri Deniz Göktürk Kobanbay ve Hakan Yarkın, kostüm tasarımcısı Gülümser Gürtunca ile sanat yönetmeni kostüm tasarımcısı Serdar Baş-buğ’un konuşmacı olacağı “Bir Film Tasarlamak: Sinemada Sanat Yönetmenliği ve Kostüm Tasarımı”; sinema dünyasında son yılların en çok tartışılan konularından biri olan dijital dönüşümü masaya yatıracak ve Blue TV-Doğan TV Digital Grup Başkanı Alpay Güler’in yanı sıra, MistCo’dan Mahmut İpşirli, Bir Film’den Kemal Ural, Star TV’den Yunus Halit Türe ve TiviBu’dan Mehmet Demirhan’ın konuşmacı olarak ka-tılacağı “Sinemada Dijital Dönüşüm ve Dağıtım” ve senarist Nuran Evren Şit’in moderasyonunu yapacağı, TRT’den Faruk Güven, yönetmen Mustafa Kara, görüntü yönetmeni Uğur İçbak ve Star TV Dramalar Direktörü Ümmü Burhan’ın konuşmacı olacağı “Senaryonuzu Kimler Okuyor?” başlıklı Bosphorus Film Lab Söyleşileri, sinemayla ilgilenenlerin kaçırmaması gereken festival etkinliklerinden olacak. Prog-ramda ayrıca, festivalin kurumsal iş ortağı Türkiye Radyo ve Televizyon Ku-rumu’nun (TRT) Genel Müdürü İbrahim Eren’in konuşmacı olacağı “TRT’de Tanı-dık Var mı?” başlıklı bir söyleşi de yer alacak.

Katılımın sınırlı olduğu Masterclass Programı’na ve Bosphorus Film Lab Söyleşi-leri’ne katılmak isteyenler için başvurular bogazicifilmfestivali.com’da devam ediyor.

Biletler mobilet’te!

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 17-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sine-malarında yapılacak. Festivalin biletleri ise mobilet.com’da satışta!

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
error: Content is protected !!