- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

2. Dostluk Kısa Film Festivali’nin jüri üyesi İranlı Yönetmen Nima Javidi’ye seyirci ödülü

30 Kasım 2019 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»OYUNCULAR»2. Dostluk Kısa Film Festivali’nin jüri üyesi İranlı Yönetmen Nima Javidi’ye seyirci ödülü
2. Dostluk Kısa Film Festivali’nin jüri üyesi İranlı Yönetmen Nima Javidi’ye seyirci ödülü

13-14-15 Aralık 2019’da yapılacak 2. Dostluk Kısa Film Festivali’nin jüri üyesi İranlı Yönetmen Nima Javidi; “Hapishane Müdürü” filmi ile 9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde Seyirci Ödülü’ne layık görüldü.

13-14-15 Aralık 2019’da yapılacak 2. Dostluk Kısa Film Festivali’nde son hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Direktörlüğünü Faysal Soysal, Genel Koordinatörlüğünü Mehmet Lütfi Şen’in üstlendiği festivalde birbirinden heyecan verici yarışma filmlerini değerlendirecek jürinin başkanlığını usta yönetmen Reis Çelik yapıyor. Festivalde; İran’dan Nima Javidi, Bosna’dan Ado Hasanović, ülkemizden Feyyaz Duman ve Vuslat Saraçoğlu jüride yer alıyor. Festival Jüri üyesi İranlı yönetmen Nima Javidi’nin “Hapishane Müdürü/ Sorkhpoust/The Warden” filmi ‘Herkes İçin Adalet’ temasıyla düzenlenen 9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde öğrencilerden oluşan jüri tarafından Seyirci Ödülü’ne layık görüldü.

Festival Direktörü Faysal Soysal; “Başarılı meslektaşım Nima Javidi’nin aldığı ödül haberini mutlulukla karşıladık. Daha önce birçok festivalde jüri üyeliği yapan ve çok sayıda uluslararası ödül kazanan değerli yönetmen Nima Javidi’yi aldığı ödül dolayısıyla tebrik ederim. Festivalde kendisinin de yer aldığı jüride birlikte çalışmaktan gurur duyduğumu belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

Javidi, “Hapishane Müdürü” filmi ile 9. Uluslararası Suç ve Ceza Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda Öğrenci Jürisi Ödülü’ne layık görülmekten ötürü gurur duyduğunu belirterek, “İlk olarak 63. Londra Film Festivali’nde prömiyer yapan filmimizin ileride birkaç festivalde daha gösterimleri olacak. Adalet ile ilgili ne kadar yazarsak, ne kadar konuşursak ne kadar film çekersek çekelim, yine de bu konuda çalışmamız gerekiyor diye düşünüyorum.  Avrupa’da da, Türkiye’de de sanat yapmanın bazı zorlukları var. Hiçbir şekilde siyaset ya da başka hiçbir konu sanatın önünü kesemez, sanat yoluna devam eder” dedi.

Filmin konusu kısaca şöyle; “1966’da İran’ın güneyindeki bir hapishane şehrin yeni havaalanına yakınlığı nedeniyle boşaltılmaktadır. Hapishane müdürü Binbaşı Jahed, mahkumları yeni hapishaneye nakletmektedir ve çok geçmeden hakkında idam kararı alınmış bir mahkumun kayıp olduğu haberini alır!”.

Nima Javidi kimdir?

İranlı senarist/yönetmen Nima Javidi 1980 yılında doğdu. 18 yaşındayken “Maraton Şampiyonu” (2000) isimli kısa filmiyle sinemaya adım attı. İlk uzun metraj filmi “Melbourne” (2014) Venedik Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nın açılış filmi oldu. Dünya çapında Tokyo, Stockholm, Zürih, Kahire, La Plata, Şangay, İstanbul, Dublin gibi 80 uluslararası festivale katıldı. İlk filmi için sırasıyla, Kahire Film Festivali’nden “En İyi Film”, Stockholm Film Festivali ve Asya Pasifik Ödülleri’nden “En İyi Senaryo”, Gijon Film Festivali’nden “En İyi Yönetmen”, “En İyi Senaryo” ve “En İyi Genç Jüri” dahil olmak üzere 14 uluslararası ödül kazandı. Asya Pasifik Akademi Ödülleri’nin bir üyesi olan Javidi 54. Gijon Film Festivali (2016) ve 19.Tiflis Film Festivali’nde (2018) jüri üyeliği yaptı. Yeni filmi, “Hapishane Müdürü”, 9. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nde öğrencilerden oluşan jüri tarafından Seyirci Ödülü’ne layık görüldü.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
error: Content is protected !!