- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

B Planı’nın ödüllü oyunları “Yuva I Home” ve “İstila!”, TOY İstanbul sahnesinde tiyatro seyircisiyle buluşuyor.

30 Mayıs 2018 - 165 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»KÜLTÜR SANAT»B Planı’nın ödüllü oyunları “Yuva I Home” ve “İstila!”, TOY İstanbul sahnesinde tiyatro seyircisiyle buluşuyor.
B Planı’nın ödüllü oyunları “Yuva I Home” ve “İstila!”, TOY İstanbul sahnesinde tiyatro seyircisiyle buluşuyor.

B Planı’nın ödüllü oyunları “Yuva I Home” ve “İstila!”, TOY İstanbul sahnesinde tiyatro seyircisiyle buluşuyor. Dört göçmenin yuva arayışlarını anlatan “Yuva I Home” 2 Haziran Cumartesi akşamı; izleyiciyi kendi kültürel kimliğiyle yüzleşmeye zorlayan “İstila!” ise 6 Haziran Çarşamba akşamı TOY İstanbul’da sahnelenecek.

Sami Berat Marçalı’nın hem İngilizce hem de Türkçe olarak yazdığı ve aynı zamanda yönetmenliğini üstlendiği “Yuva I Home” oyunu, dünya prömiyerini ekim ayında Elena Heyman’ın yönetmenliğinde New York Laguardia Performing Arts Center’da yaptı. Merkezine koyduğu yersiz yurtsuz, her şeyini geride bırakmış, “buraya” yabancı dört göçmenin yuva arayışlarını anlatan oyunda; Bora Akkaş, Erol Ozan Ayhan, Özlem Zeynep Dinsel ve Saim Karakale rol alıyor. 22. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde Özlem Zeynep Dinsel’e Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülünü getiren “Yuva I Home” oyunu, 2 Haziran 2018 Cumartesi akşamı TOY İstanbul’da izlenebilir.

B Planı’nın bir diğer ödüllü oyunu “İstila!” ise 6 Haziran 2018 Çarşamba akşamı TOY İstanbul’a konuk olacak. “İstila!” sözcük, fikir ve imaj kasırgasına sebep olan büyülü bir ismin etrafında dolanıyor: Abulkasem. Kimlik, ırk ve dille ilgili en derin önyargılara saldıran oyun; tehlikeli hale gelen kimlik algısını zaman zaman ölümüne komik, zaman zaman rahatsız edici, zaman zamansa dokunaklı bir şekilde paramparça edip izleyiciyi kendi kültürel kimliğiyle yüzleşmeye zorluyor. Jonas Hassen Khemiri’nin kaleme aldığı, Sami Berat Marçalı’nın dilimize çevirip yönettiği oyunda; Barış Gönenen, Hakan Kurtaş, Efe Tunçer ve Seda Türkmen birlikte sahne alıyor. Hürriyet Kitap Sanat jürisinin oylarıyla 2017’nin en iyi oyunu seçilen “İstila!”, 2017 Sadri Alışık Ödülleri’nde ise Seda Türkmen’e Yardımcı Rolde Yılın Kadın Oyuncusu ödülünü getirdi.

Başlama saati 21.00 olan oyunların biletleri, Biletix’ten ve her gün 13.00’ten itibaren açık olan TOY İstanbul gişesinden temin edilebilir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
error: Content is protected !!