- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

Dizilerdeki entrikalar boyut atladı !

23 Haziran 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Dizilerdeki entrikalar boyut atladı !
Dizilerdeki entrikalar boyut atladı !

Futbol sezonundan sonra dizi sektörü de sezonu kapattı. Şimdilik Eylül ayına kadar yazlık dizilerle idare edilecek.

Final yapan diziler Pazartesi akşamı İçerde ile start almıştı. Dizinin konusunda mafya polis ilişkileri olunca haliyle her bölümde entrika olması olağandı. Dizi izleyicilerini üzmeyip mutlu sonla veda etti. Dizinin başarılı cast’ı ve kurgusu reytingleri de beraberinde getirdi. 

Anne dizisi bir çocuk ve onu evlat edinmek isteyen bir kadının hikayesi olmasına rağmen, üvey baba üzerinden entrika işlemeye başladı. Orijinal formatında bu kadar entrika olduğunu sanmıyoruz ama bizim senaristlerimizinde en romantik, en dram dizilerde bile bu argümanı kullanmaları şartmış gibi yazmışlar. Neyse ki Cengiz karakterini oynayan Berkay Ateş’in ve Şuleyi oynayan Gonca Vuslateri’nin muhteşem oyunculukları bu entrikaları biraz daha kabul etmemizi sağladı. Melek/Turna rolünü oynayan küçük yıldız Beren Gökyılız için söylenecek tek şey kocaman bir Aferin. 

Kara Sevda son bölümüyle izleyenlerine kara bir gece yaşattı. Mutlu son bekleyenler Kemal Soydere’nin ölmesi ile şok oldular. Emir ve Kemal’in karşılıklı entrikaları izleyiciye adeta bir aşk hikayesi değilde casus filmlerini aratmayacak şekilde bir gerilim dizisi izlettirdiler. Emir’in hep dört ayak üstüne düşmesi izleyicinin sinirlerini bozarken, şöyle bir ohhh demeyi hep dizinin sonuna ötelemişlerdi. Emir’in mayın ile iki sevgiliyi yok etmeye çalışması şimdiye kadar gördüğümüz en absürd intikam şekliydi. Üstelik emniyet görevlilerinin “yapacak bir şey yok” deyip Nihanı olay yerinden götürmesi adeta tüy dikti.  Keza Emir’in adamının polisi sevgilisiyle tehdit edip muhbirlik yaptırması pes dedirtti. Dizin kötü adam Emir Kozcuoğlu’nu oynayan Kaan Urgancıoğlu ortaya koyduğu başarılı oyunculuğu ile dizinin kazancı oldu. Kara Sevda dizisi Yeşilçamın en absürd komedisi olan Arabesk filmindeki Şener-Müjde-Kaya üçgenini hatırlattı. 🙂 

Cesur ve Güzel son bölümlerde izleyici kaybetmiş ve dizi final kararı almıştı. Projenin adı ilk duyulduğunda Türkiye’nin en güzel kadınlarından biri olan Tuba Büyüküstün ile en yakışıklı erkeklerden Kıvanç Tatlıtuğ’un reytingleri alt üst edeceği tahmin ediliyordu. Ancak klişe hikaye, yine akla mantığa uymayan kurgusu bir müddet sonra büyüsünü kaybetti. Senaristler haliyle ellerindeki tek koz olan entrikaya sarıldılar. Rıza’nın Sühan’a takıntısı hiç kimseye inandırıcı gelmedi. Nerdeyse bitkisel hayat süren bir kadının doğum yapması için 9 ay bekletilmesi, doğumdan sonra sapsağlıklı bir lohusa kadınla karşılaşılması tıp tarihinde varmı dır bilinmez ama bir çok izleyenlere de “yok artık” dedirtti. Dizide erkeklerden çok kadınların entrika kurmaları, yine emniyet ve savcılık makamlarının esas karakterlerinin ağzının içine bakmaları ve yönlendirilmeleri izleyenlere mantıklı gelmiyor artık…  Dizinin kazancı Korhan rolü ile Erkan Avcı ve Cahideyi oynayan Sezin Akbaşoğulları’nın performansları oldu. 

Dizilerde her duygudan birer tutam olmalı. İntikam duygusu bile mantık içinde yaşanmalı ve alınmalı. Ancak dozunda ve yerinde olursa izleyici o diziden keyif alıyor. Fakat son zamanlarda komediden en ağır drama kadar olan dizilerde akla hayale sığmayacak entrikalar (ki bazılarının uygulanması Amerikan filmlerinden bile olmuyor) izleyiciye fenalık getirtiyor ve hikayeye olan ilgilerini kaybettiriyor. 

Umarız Eylül ayında başlayacak yeni projelerde insan aklının sınırlarını zorlayan entrikalara daha az yer verilir ve gerçek hayata yakın, herkesin empati kurabileceği senaryolarla karşılaşırız. 

İzleyici Gözü 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
error: Content is protected !!