- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

Hindistan’ın geleneksel Odissi dansı ilk kez İstanbul’da

17 Nisan 2019 - 13 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»AKTUALİTE»Hindistan’ın geleneksel Odissi dansı ilk kez İstanbul’da
Hindistan’ın geleneksel Odissi dansı ilk kez İstanbul’da

Hindistan’ın en önde gelen dans gruplarından Nrityagram, Boğaziçi’ndeki Hindistan –India by the Bosphorus Festivali kapsamında 24 Nisan Perşembe günü Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi’nde Hindistan’n en seçkin klasik dans formlarından biri olan Odissi gösterisi sunacak.

Dünyanın en eski dans geleneklerinden biri sayılan Odissi’nin iki bin yıllık kökleri, Doğu Hindistan’daki Odisha tapınaklarına kadar dayanıyor. Başlangıçta tanrılara adanmış kutsal bir ritüel olan Odissi, insan ile ilahi güç arasındaki büyülü sevgi ve birliktelikten bahsediyor.

Nrityagram Dans Topluluğu’nun Türkiye’de sunacağı Smarana ise sahnenin tapınağa, kadının tanrıçaya dönüştüğü bir görkemli bir dans performansı.

Nrityagram Dans Köyü hakkında

Nrityagram Dans Köyü, 1990 yılında yetenekli dansçı Protima Gauri tarafından Hindistan’da Bangalore dışında, dans eğitimi ve uygulamaları için ayrılmış on dönümlük bir arazide üzerine kurulmuştur. Dünyanın her yerinden gelen dansçıların sanatsal keşfini ve gelişimini besleyen bir yaşam tarzı sunan Nrityagram, dansçıların, müzisyenlerin ve koreografların sanatlarını geliştirmek için becerilerini paylaştığı yaratıcı bir alandır.

Tarih: 24 Nisan 2019, Perşembe

Saat: 19:00

Yer: Süleyman Seba Kültür ve Sanat Merkezi (eski Fulya Sanat)

Etkinlik herkese açık ve ücretsizdir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
error: Content is protected !!