- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

Özge Özberk ve Kubilay Penbeklioğlu’dan ‘‘Açık Aile’’ tiyatro oyunu

05 Aralık 2018 - 240 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»KÜLTÜR SANAT»Özge Özberk ve Kubilay Penbeklioğlu’dan ‘‘Açık Aile’’ tiyatro oyunu
Özge Özberk ve Kubilay Penbeklioğlu’dan ‘‘Açık Aile’’ tiyatro oyunu

Yapımcılığını Sahne Maslak’ın üstlendiği, başrollerini Özge Özberk ve Kubilay Penbeklioğlu’nun paylaştığı, evlilik kurumuna farklı bir bakış açısı getiren eğlenceli tiyatro oyunu ‘‘Açık Aile’’ 13 Aralık Perşembe Sahne Maslak’ta seyircisiyle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyor.

Nobel Edebiyat ödüllü İtalyan oyuncu, yönetmen – yazar Dario Fo ve birlikte birçok oyunu yazıp oynadıkları Franca Rame’nin “Açık Aile” adlı oyunu eprimiş evlilik kurumuyla birlikte yeni bir biçim alan kadın-erkek ilişkilerini masaya yatırıyor. Kadın-erkek arasındaki eşitsizliğin kaynaklarını acımasız bir mizah diliyle sahnede didik didik ediyor.

Oyun konusu:

Birçok orta sınıf evliliklerinde, belli bir süre sonra baş gösteren aldatma-aldatılma sorunuyla başlıyor. Koca kendisine sürekli yeni sevgililer bularak karısını aldatır, kadın da bu duruma tepki olarak trajikomik intihar girişimlerinde bulunur. Koca, ilişkilerde devrim yapmak(!), sistemin dayattığı ilişki kalıbını kırmak için kadını “açık” bir ilişkiye ikna eder. Yani iki taraf da istediği zaman istediği ilişkiye rahatça girebilecektir. Öngörülmeyen bir “Erk”in ortaya çıkmasıyla ikiyüzlü ahlakçılık tüm çıplaklığıyla ve komikliğiyle ortaya çıkar. Adamın poligami önerisi, söylediği gibi kadınla eşitlenmek için değil, kendi hareminin sefasını sürmek içindir.

Yönetmen Dersu Yavuz Altun “Mizah ciddi bir iştir”  sözünün sahnede karşılığını arıyorsanız Dario Fo ve Franca Rame ‘nin Açık Aile oyunuyla yolunuz kesişmek zorunda. “Gülerken düşündürmek” , “Eğlenirken eğitmek ” gibi altı doldurulmazsa havada kalacak klişelerin gerçek karşılığını bu ikilinin yaptığı tüm işlerde görebilirisiniz. Bir tiyatro emekçisi olarak aynı gezegende yaşamış olmaktan onur duyduğum iki sanatçının “söz” lerinin Türkiye sahnelerinde yankılanması beni başlı başına mutlu eden bir olay’’ dedi.

AÇIK AİLE OYUN PROGRAMI:

13 ARALIK PERŞEMBE    SAHNE MASLAK                20.30

14 ARALIK CUMA             SAHNE MASLAK                20.30

16 ARALIK PAZAR            SAHNE MASLAK                18.00

21 ARALIK CUMA             SAHNE MASLAK                20.30

29 ARALIK CUMARTESİ      SAHNE MASLAK         20.30

 

 

 

KÜNYE:

Yazan: Dario Fo – Franca Rame

Çeviren: Füsun Demirel

Yönetmen:  Dersu Yavuz Altun

Oynayanlar: Özge Özberk – Kubilay Penbeklioğlu

Yönetmen Yardımcısı: Çağlar Tüfekçi

Genel Koordinatör: Emre Işındağ – İsmail Aksoy

Çevre Düzeni/ Kostüm: Onur Özcan

Müzik Ses Tasarım: Metin Bahtiyar

Işık: Harun Özden

Yapım: Tiyatro Yeniden/ Sahne Maslak

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
error: Content is protected !!