- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

Piyasa filmlerinden sıkılanlar için alternatif: BAŞKA SİNEMA

11 Eylül 2018 - 179 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»KÖŞE YAZILARI»Piyasa filmlerinden sıkılanlar için alternatif: BAŞKA SİNEMA
Piyasa filmlerinden sıkılanlar için alternatif: BAŞKA SİNEMA

Son yıllarda  kadınları sinema salonlarına ! pardon Avm’lere çekmek için birbirinin kopyası romantik komediler, milliyetçiliği köpürten erkek filmler derken eli yüzü düzgün Türk filmlerine hasret kaldık. Geçtiğimiz yıl seyrettiğimiz filmler arasında aklımda kalan bir tek “Aile Arasında” sinema filmi olmuş. Oysa gerçekçi konularıyla, sağlam oyunculuklarıyla çok güzel filmlerde çekilmişti ancak sinema salonu bulamadan gösterimden kalktılar. Oysa bu filmler ülkemizide yurtdışındaki festivallerde temsil etmiş ve ödüller almış filmlerdi. (Örn. Onur Saylak’ın DAHA filmi)

(Bu tarz filmlerden hoşlananlar için Başka Sinema’nın internet sayfasını takip etmelerini tavsiye ederim) http://www.baskasinema.com/hakkinda/

Eylül ayında özgün film seyretmek isteyenler için iki film önerim olacak. 

GÜVERCİN : Vizyon tarihi 21 Eylül Cuma günü olan bu filmin konusu şöyle:

Yusuf, Adana’nın kenar mahallelerinden birinde, ağabeyi ve ablasıyla birlikte yaşayan bir gençtir. Oturdukları evin çatısında, ölen babasından kalan güvercinlerini tutkuyla besleyip eğitmektedir. Yusuf, Maverdi adını verdiği dişi güverciniyle özel bir bağ kurmuştur. Ağabeyi Yusuf’a, çalışması ve para kazanması konusunda baskı yapar. Kuşlarından başka bir dünyayı tanımayan Yusuf, çalışma hayatı ve mahallesinin gerçekleriyle yüzleşir.

Yönetmen: Banu Sıvacı
Oyuncular: Kemal Burak Alper, Ruhi Sarı, Demet Genç, Michal Elia Kamal
Ülke: Türkiye
Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım
Yapım: Banu Sıvacı, Mesut Ulutaş

 

HALEF: 28 Eylül Cuma günü vizyonda olacak filmin konusu ise şöyle:

Portakal hasadı için Adana’ya, annesinin yanına gelen Mahir, karşısında beklemediği bir misafir bulur: Yıllar önce bir kaza sonucu ölen abisinin reenkarnasyonu olduğunu iddia eden Halef. Uzak durmaya çalışsa da, farklı vesilelerle bir araya gelmek zorunda kaldığı Halef’in çocukluk yıllarına dair anlattıkları, Mahir’in kafasını karıştıracaktır. Hayvanların bile yeniden dünyaya gelmiş̧ insanlar olduğuna inanılan, tavaf edilen dergâhlar, şifalı taşlar ve muskalarla örülü bu mistik dünyada, hayata rasyonel bakan Mahir’in mistisizme, mistik bakan Halef’inse şüpheciliğe kaymasıyla yalpalayan ve kerterizlerini yitiren iki kardeşin öyküsü, her şeyin başladığı yerde bitecektir.

Yönetmen: Murat Düzgünoğlu
Oyuncular: Muhammed Uzuner, Baran Şükrü Babacan, Güler Ökten
Ülke: Türkiye
Dağıtım: Başka Sinema Dağıtım
Yapım: Murat Düzgünoğlu

GÜVERCİN FİLMİ FRAGMANI

HALEF FİLMİ FRAGMANI

 

 

 

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
error: Content is protected !!