- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

Selanik Film Festivali’nden ‘Hayaletler’e 2 ödül

17 Kasım 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»SİNEMA»Selanik Film Festivali’nden ‘Hayaletler’e 2 ödül
Selanik Film Festivali’nden ‘Hayaletler’e 2 ödül

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği “Hayaletler”, dün sona eren 61. Selanik Film Festivali’nden iki ödülle birden döndü. “Hayaletler”, Yunan Parlamentosu tarafından insan hakları ve barış konusunda en ilham verici bulunan bir filme sunulan İnsani Değerler Ödülü’nün yanı sıra, dünyanın en önemli kadın sinemacı örgütlenmelerinden Women in Film & Television’un (WIFT) The WIFT GR Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu. Pazar günü sona erecek Stockholm Film Festivali’nde “Apples”, “Berlin Alexanderplatz”, “Nine Days” gibi yılın iddialı filmleriyle birlikte yarışan film, 26 Kasım-5 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Cinemamed Bruxelles’de de Belçikalı sinemaseverlerle buluşacak.

 

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği “Hayaletler”, dün sona eren 61. Selanik Film Festivali’nden iki ödülle birden döndü.

 

Film, Yunan Parlamentosu tarafından verilen ve insan hakları konusunda en ilham verici filme sunulan İnsani Değerler Ödülü’nün (Human Values Award) bu yılki sahibi oldu. Yunan Parlamentosu televizyon kanalının programcıları Aris Fatouros, Kostas Dimos ve yönetmen Vassilis Douvlis’ten oluşan jürinin uluslararası yarışmadaki 12 filmi değerlendirdiği ödülün gerekçesinde “Yenilikçi ve ikna edici bir bakışla donatılan film; zıt uçlar, isyan ve şiddetle parçalanmış bir toplumu gözler önüne sererken, yaşadıkları baskıcı koşullara direnen farklı kadın karakterlerin yollarını usta bir anlatıyla haritalandırıyor” denildi.

Kasım’da İsveç’te ve Belçika’da

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği “Hayaletler”in festival yolculuğu ise devam ediyor. 11 Kasım’da başlayan ve Pazar günü sona erecek Stockholm Film Festivali’nde “Apples”, “Berlin Alexanderplatz”, “Nine Days” gibi yılın iddialı filmleriyle yarışan film, gelecek hafta da Belçika’da düzenlenen Cinemamed Bruxelles’de (26 Kasım-5 Aralık) gösterilecek.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
error: Content is protected !!