- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

Sezonun kazanan dizisi: Kadın/analiz

30 Mayıs 2018 - 634 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»DİZİLER»Sezonun kazanan dizisi: Kadın/analiz
Sezonun kazanan dizisi: Kadın/analiz

2017 yılının sonbaharında dizilerle ilgili haberler medyada çıktığında belki en az dikkatimi çeken Kadın dizisi olmuştu. Aynı zamanlarda tanıtımları yapılan büyük isimli, zengin prodüksiyonlu işler herkes gibi benimde merakımı uyandırmıştı.

Oynadığı her karakteri severek izlediğim oyunculardan biri olan Özge Özprinçci’nin nasıl bir performans gösterdiğini merakımdan dizinin ilk bir kaç bölümünü yayınlandığı günün ertesinde internetten izledim. Ağır bir aile dramı işlenmesine rağmen hikayenin sağlamlığı, isabetli oyuncu seçimleri ile “Kadın” Salı günlerimin değişmez dizisi oldu çıktı. 

Dizide gözümüze gözümüze sokulan zenginlik, lüks evler, arabalar yok, pahalı ve gösterişli durumlar yok, (O kontenjanı şimdilik Pırıl ve Babası ile telafi ediyorlar)   Kadın dizisinde  fakirlik var, hastalık var, hainlikte var ama dostlukların, birlikte mücadelenin, paylaşımların altı kalın çizgilerle çiziliyor. Umutsuz bir hastalık pençesinde olan insanın hayatın tüm yoksunluklara rağmen umudun hep taze tutulması diziyi izleyenlerin de yüreğini ısıtıyor. Hikayenin tüm duygusunu ekrandan izleyiciye yaşattırıyor. 

Oyunculuklara gelirsek,  öncelikle Özge Özprinçci den başlayayım: Çocuk sahibi olmamasına rağmen oynadığı anne Bahar rolü ile bence bu sezonun en başarılı kadın oyuncusu…. Çocuklarını öperken, onlarla konuşurken  beden diliyle, ses tonuyla, doğallığı ile ekranlardaki en iyi anne karakterini oynuyor. O anda Özge benim için bir oyuncu değil,  Nisan ve Doruk’un bahtsız annesi Bahar Çeşmeli…  Acaba cast seçimlerinde Özge olmasaydı başka kim olabilirdi? sorusunu kendime soruyorum, inanın alternatif hiç bir isim aklıma gelmiyor. Sanki bu rol için onun için yazılmış. 

Çocuk oyuncular için sayfalar dolusu yazı yazabilirim. Kübra Süzgün (Nisan) ve Ali Semi Sefil (Doruk)  Bu iki çocuk yıldızı kim hazırlıyorsa buradan tebrik ediyorum. Küçük bir oyuncu çocuğuu sette bir komedi sahnesinde türlü şaklabanlık yaparak güldürebilirsiniz ama duygusal ve ağlama sahneleri ekibi en zorlayan durumlardır. Oysa Kübra ile Ali Semi sete adımlarını attıkları anda  Nisan ve Doruk oluyorlar ve  harika işler yapıyorlar.  Özellikle son bölümde yüreklere işleyen o sahneleri uzun süre hafızalardan silinmeyecek gibiydi. 

Bennu Yıldırımlar :  Onu Umutsuz Ev Kadınları dizisinde izlerken de keyif alıyordum ama ona hüzünlü kadın rolleri daha çok yakışıyor. Bazen Şirin’in tarafını tutup bizleri sinirlendirse de 🙂 Hatice için iki evladınında başının dertte olması karşısında yaşadığı ikilemler bir anne için en zor şeylerden biri olsa gerek. 

Şerif Erol: Enver Dede benim son keşfim. O nasıl bir doğal oyunculuktur ! Şerif Erol bu projeden sonra ne oynarsa oynasın benim gönlümde artık hep iyi kalpli, kibar eski İstanbul beyefendisi,  Enver Dede olarak kalacak. Böyle üvey babalara o kadar hasret kalmışız ki, istiyorum ki yıllarca bu rolle ekranda olsun. Şu günlerde ihtiyacımız olan vicdanlı, ağzı temiz, dürüst, iyi niyetli hak yemeyen, insanları kırmaktan imtina eden sevgi dolu bir karakter. Enver Dedeler hep etrafımızda olsunlar. 

Feyyaz Duman: Dizi hayatımıza sessizce girdi. Hatta ilk bölümün sonunda “eyvah yeni bir kötü adamımız mı oluyor” diye düşünürken birden bire karşımıza Selvi Boylum Al Yazmalım filminin Cemşit’ini hatırlatan bir karakter çıktı. Şimdilerde Kadın dizisi izleyicileri ikiye bölünmüş durumda. Bahar-Arif’mi? Bahar-Sarp’mı? diye. (Sanırım rüya bölümünde çocuklar bu soruyu cevaplamışlardı) Sakin oyunculuğu, kulağa çok hoş gelen ses tonuyla geleceğin aranılan isimleri arasında olacağından kuşkum yok.

Ayça Erturan ve Gökçe Eyüpoğlu: Büyük aşklar büyük nefretlerden sonra başlarmış misali tanışmaları problemli olsa da, yaşadıkları ortak acılar dostluklarının temelini attı.  Dizinin gülen yüzleri. Ayçayı Çok Güzel Hareketler Bunlar programı ile Evli ve Öfkelide zevkle izlemiştim. İzleyiciye pozitif duyguyu anında geçiren bir oyuncu. Güzel kadından da komedi oyuncusu nasıl olabiliyormuş? En güzel örneği sanırım Ayça Erturan. Gökçe Eyüpoğlu’nun oynadığı Ceyda karakteri için ne denebilinir ki? Sanki gerçekten o dünyadan çıkıp gelmiş ve ben bu alemin kadınıyım, benden daha iyisini bulamazsınız der gibi değil mi? Bu karakter için iyi gözlem yapmış. Gökçenin oyunculuğunun yanı sıra bir artısı daha var. Dizide söylediği şarkılarda kendi sesi ve gerçekten de çok güzel. 

Seray Kaya: Şirin Şiriiiin gün yüzü görmeyesin emi 🙂 Kocamın Ailesindeki o harbi bıcır bıcır kız gitmiş, yerine bu yılın en nefret edilen karakterini oynayan psikopat, yalancı, kıskanç Şirin’i gelmiş. Onu seyrederken bile ekrana kafa atası geliyor insanın. Demek ki neymiş? İyi bir oyuncu her rolün hakkından gelebilmeli. Sanırım o da Ruh ve Sinir hastalıkları konusunda iyi bir saha çalışması yapmış. Beynini kötülükler için çalıştırırken yüzündeki duygu geçişlerine hayranım. 

Caner Cindoruk: Sarp ile ilgili henüz dağarcığımızda bir şeyler birikmiş değil. Kaç yıldır neden ortaya çıkmadı? Neden adı Alp? Ne saklıyor ve neden Baharın ve çocuklarının öldüğüne inanmış? bilemiyoruz. .Bu soruların cevaplarını sanırım Eylül 2018 de ikinci sezonda başlayacak yeni bölümlerde öğrenmeye başlayacağız. Şundan eminim ki, Sarp ya da yeni adı ile Alp’i ikinci sezonda çok ama çok zor zamanlar bekliyor olacak.

Dizinin diğer karakterleri de çok kıymetli ve usta isimler. Haklarını yemeyelim. Bu da olmasa farkedilmezmiş diyeceğimiz bir karakter yok. Hepsinin ayrı ayrı hikayeleri var ve diziye zenginlik kazıyor. 

Bizleri bu proje ile buluşturan yapımcı, yönetmen ve teknik ekibine emeklerinden dolayı sonsuz teşekkürler. 

Gezgin Deli

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

leyla
30 Mayıs 2018 - 09:08

Bu yıl başlayan diziler arasında sıkılmadan takip ettiğim en mükemmel iş olmuş. Salı günlerini iple çekiyorum. Umarım ikinci sezon senaristleri sapıtmaz ve ayni tempoda devam ettirirler.

Hanife
30 Mayıs 2018 - 09:16

Dizideki favori karakterlerim Enver Dede, Nisan ve Doruk. üçünün olduğu sahnelere bayılıyorum.

Eylem
30 Mayıs 2018 - 09:47

Benim tercihim Bahar Arif çifti. Sonuçta Sarp yalnız kalmamış. Hayatında kendi seçimi olmasada Pırıl var. sıkıntı çekmeden yaşamış. Bahar çocuklarıyla mutlu olmayı sonuna kadar hakediyor. Arifin nisan ve doruk ile ilişkisi çok iyi. bir anne olarak çocuklarının seçimine dikkat edecek gibime geliyor. Sarpın mazeretini çok merak ediyorum. Şirin seni de allaha havale ediyorum

reyhan
30 Mayıs 2018 - 13:28

Yukarıda yazılanlara katılmakla birlikte bir kaç oyuncunun donuk oyunculuklarından memnun değilim. O rollere oturmamışlar. Örneğein Pırıl ve Sarp’ın annesi. Önümüzdeki sezon Baharın bu hastalığını yenerek sarpa karşı duygularına yenik düşmemesini isterim.

İlgili Terimler :

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
error: Content is protected !!