- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

“Taşın Kalbi – Camille” ile Eylülde tiyatro sahnesindeler…

30 Mayıs 2016 - 1.405 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»OYUNCULAR»“Taşın Kalbi – Camille” ile Eylülde tiyatro sahnesindeler…
“Taşın Kalbi – Camille” ile Eylülde tiyatro sahnesindeler…

Tiyatro Keyfi, Kosta Kortidis’in tiyatrosu için yazdığı TAŞIN KALBİ – CAMILLE CLAUDEL’in ön çalışmalarını bitirdi, provalarına başlıyor. Eylül ayında prömiyer yapacak olan ve Kemal Başar’ın yöneteceği eserde başlıca rolleri Gonca Vuslateri ile Mehmet Esen paylaşıyor.


Camille, yaşadığı yüzyıla (Belki bugüne de) ağır gelen kadın sanatçı kimliği ve dönemin önemli ismi, kendinden yaşça oldukça büyük heykeltıraş Rodin ile açıkça, kimseye aldırmadan yaşadığı çalkantılı özel ilişkisi nedeniyle iz bırakan bir sanatçı oldu.

Camille, ailesi için utanç kaynağıydı, fazla özgürdü, fazla başına buyruktu, fazla heykel yapıyordu; Rodin içinse fazla tehlikeliydi, sanatına inen bir gölgeydi. Sanat çevresi içinse dili fazla uzundu, fazla konuşuyordu, fazla doğrucuydu.


Kadın olduğu için de yeteneği bastırılmaya çalışılmış, çoğu zaman görmezden gelinmiş veya önemsenmemiş, Rodin’in yıkıcı tutumu ile onun gölgesinde kalmış ve akıl sağlığını yitirdiği düşünülerek hayatının son otuz yılını kapatıldığı akıl hastanesinde geçirmiş ve değeri öldükten sonra anlaşılmış üstün sanatçı Camille Claudel’in ardından filmleri, opera eseri yapıldı, kitapları yazıldı.


13307282_606737282827075_420266179131941309_n

Yazan: Kosta Kortidis
Reji ve dramaturji: Kemal Başar
Dekor Tasarımı: Murat Gülmez
Kostüm Tasarımı: Mine Erbek
Işık Tasarımı: Yüksel Aymaz
Müzik: Can Atilla
Camille Claudel: Gonca Vuslateri
August Rodin: Mehmet Esen

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
error: Content is protected !!