- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

Tv köşe yazarları ne kadar objektif ?

02 Eylül 2018 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Tv köşe yazarları ne kadar objektif ?
Tv köşe yazarları ne kadar objektif ?

Televizyonda dizi ve programların sıkı takipçileri için ertesi gün reytingleri her zaman merak konusu olmuştur. Zira bu ölçümlerin, takip ettikleri dizilerin ve programların akıbetlerinin buna bağlı olduğunu bilirler. Keza sektörde yapımcısından oyuncusuna, yönetmeninden kamera asistanına kadar herkes içinde bu reytingler çok önemlidir. Durum böyle olunca tv köşe yazarlarının kaleme aldıkları her cümle daha önem kazanıyor.

Tv köşe yazarları her diziyi, her projeyi seyrediyorlar mı bilinmez ama yaptıkları olumlu/olumsuz yorumlar o programın veya dizinin dolayısı ile bu işten ekmek yiyenlerin geleceğini etkileyebiliyor. 

Peki bu Tv köşe yazarları ne kadar objektif? Kritize ettikleri projelerin tüm ekibine ne kadar yakın veya ne kadar uzaklıkta? Bu ilişki veya ilişkisizlik yazılarına etki edebiliyor mu? Örneğin şahsen sevmediği hatta gıcık olduğu bir oyuncunun içinde yer aldığı projeyi tarafsız bir gözle izleyebiliyor mu? işlerine intikam duygusu katabiliyor mu? bilemeyiz ancak son yıllarda herşeyde olduğu gibi bu kulvarda da bazı oyunlar dönüyor hissi izleyicide uyanmaya başladı.  Bunun en iyi örneği ise ödül törenleri. İzleyicinin seçtikleriyle, jüri(!) üyelerinin seçtikleri birbirleri ile örtüşmüyor. Tv yazarları gerek yapım ve kanal ve gerekse menajerlerle olan ilişkilerine göre de subliminal mesaj içeren yorumlarda bulunabiliyorlar. 

Son günlerde dikkat çeken bir olayda, köşesini keyifle takip ettiğimiz Ali Eyüboğlu’nun hafta içinde kaleme aldığı yazı… Ali Bey yaz aylarında reyting alan dizi ve programlara dair bir tesbitte bulunmuş. Özellikle yarışma programlarında Çarkıfelek yarışmasının ismini zikretmiş. Bu durum haliyle Murat Yıldırım hayranlarını bir hayli üzmüş. Zira bu yazın reytinglerine bakıldığında Atv de yayınlanan “Kim Milyoner Olmak İster” yarışmasının ilk 5 te olduğu görülüyor. Kimi zaman yayınlandığı gece karşısındaki diziden daha iyi reyting aldığı da belli olmasına rağmen bu durumdan hiç bahsedilmemesi izleyicide soru işaretleri oluşturabiliyor. Bize gelen mesajlarda acaba “Ali Bey reytingleri takip etmiyor mu” serzenişi bir hayli fazla. 

Ali Eyüboğlunun konuya dair yazısı:

http://www.milliyet.com.tr/bu-yaz-da-en-cok-reyting-dizilerin/cadde/ydetay/2728247/default.htm

 

Güzel ve başarılı projeleri seyretmek, objektif yorumları okumak temenni ile herkesi iyi sezonlar…

İzleyici Platformu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
error: Content is protected !!