- Hoşgeldiniz

SON DAKİKA

Ünlü bestekar Selahattin Pınar, ünlülerin katılımıyla anıldı.

07 Şubat 2020 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»AKTUALİTE»Ünlü bestekar Selahattin Pınar, ünlülerin katılımıyla anıldı.
Ünlü bestekar Selahattin Pınar, ünlülerin katılımıyla anıldı.

Şarkılarını hayattan alan, yaşadığı şehirden beslenen; sadece sokağın sesini değil, kalbinin sesini de notalara dönüştüren bir sanatçı, bir İstanbul beyefendisi: Selahattin Pınar… 6 Şubat 1960’ta Kalamış’taki müdavimi olduğu Todori isimli mekanda, Türk Sanat Musikisi’nin ünlü bestekârı 60. ölüm yıl dönümünde düzenlenen özel bir davetle anıldı. Ev sahipliğini Selahattin Pınar’ın yeğeni usta oyuncu Mustafa Alabora ile ünlü müzik yazarı Murat Meriç’in üstlendiği geceye Sıla Gençoğlu – Hazer Amani, Gönül Yazar, Altın Pınar, Çiğdem – Bülent Ortaçgil, Övül – Mustafa Avkıran, Eda Baba, Alper Saldıran, Yüksel Aksu, Deniz Barut, Başak Sayan – Murat Vardal, Nebil Özgentürk, İlksen – Ahmet Utlu, Görgün Taner, Hilmi Tezgör, Kaan Müjdeci, Orhan Topçuoğlu, Aren Şenorkyan, Ali Deniz Uslu, Duygu Demirağ gibi sevenleri katıldı. Pınar’ın en sevilen şarkılarının çalındığı gece, muhabbet eşliğinde devam etti.

Ünlü müzik yazar Murat Meriç’in “Şiiri seviyor. Nedim, vazgeçemediği şair. Yahya Kemal Beyatlı ve Orhan Veli Kanık, en sevdikleri. Erken kalkıyor, giyimine ve kahvaltısına özen gösteriyor, yemeklerini kendi yapıyor, öğle uykusunu seviyor, akşamlarını ekseriyetle dostlarıyla buluştuğu çilingir sofralarında geçiriyor. Güneşli günlerde Caddebostan plajına (ya da o dönemki adıyla deniz hamamına) giderek denize giriyor. Sandalına atlayıp balık tutmak ve onları pişirmek, en sevdiği şeylerden. Meze yapmayı ayrıca seviyor: Kırlangıç çorbası, bakla ezmesi ve su böreği, severek yaptığı yemeklerden birkaçı… Rakı, en sevdiği içki. O kadar ki, ‘Ölüm günümde beni mezarıma dökeceğiniz rakıyla anın’ dediği rivayet ediliyor. Öldüğü yer de bir çilingir sofrası: Bundan 60 yıl önce, 6 Şubat 1960’ta, Todori’de geçirdiği bir kalp krizi sonucu aramızdan ayrılıyor. O gün, yanında, şarkı sözü yazarı Selim Aru’nun olduğu söylenir…” cümleleriyle anlattığı, Türk Sanat Musikisi’nin efsanevi bestekârı Selahattin Pınar 60. ölüm yıl dönümünde hayatını kaybettiği mekân olan Kalamış Todori’de anıldı.

Ev sahipliğini Selahattin Pınar’ın yeğeni usta oyuncu Mustafa Alabora ile ünlü müzik yazarı Murat Meriç’in üstlendiği gecede Alabora, dayısı Selahattin Pınar’ı kendi gözünden, en özel çocukluk anılarıyla anlattı. Murat Meriç ise, son kitabı “Hayat Dudaklarda Mey”de ‘onur konuğu’ olarak yer verdiği Selahattin Pınar’la ilgili hazırladığı “Bir İstanbul Beyefendisi Hakkında Küçük Bir Portre Denemesi”ni ilk kez davetlilerle paylaştı.

Murat Meriç’in geçtiğimiz kasım ayında yayımlanan “Hayat Dudaklarda Mey” adlı kitabında 213 şarkı ve türkünün hikâyesi; müzik dünyasının birçok değeriyle bir araya

geliyor. Hemen hemen tüm makamlarda eser yazmış olan usta bestekâr Selahattin Pınar’ın onur konuğu olarak yer aldığı kitapta usta bestekârın “Bir Bahar Akşamı” ve en büyük aşkı Afife Jale için bestelediği “Nereden Sevdim O Zalim Kadını” şarkılarının da hikâyeleri yer alıyor. Murat Meriç’in “Bir İstanbul Beyefendisi Hakkında Küçük Bir Portre Denemesi”, “Hayat Dudaklarda Mey” kitabının ilk eki olma özelliği taşıyor.

SELAHATTİN PINAR HAKKINDA

Selahattin Pınar, 22 Ocak 1902 tarihinde, İstanbul’un Altunizâde semtinde doğdu. Lise öğrenimine İtalyan Ticaret Okulu’nda başlayan Pınar, okulunu yarıda bıraktı. Babası Sadık Bey’in karşı çıkmasına rağmen, 12 yaşında ud çalarak müzik hayatına başladı. Bestekârlığa on sekiz yaşlarında başlayan sanatçı, zamanla tambur çalmaya yönelerek on yedi yaşındayken tamburî sıfatını aldı. Selahattin Pınar, sonrasında Üsküdar Musıkî Cemiyeti’ne dönüşecek olan Darü’l-Feyz-i Mûsıkî’nin kurucuları arasında yer aldı. Usta bestekârın eserleri, Zeki Müren, Sabite Tur Gülerman gibi birçok önemli sanatçı tarafından okundu. Yüzü aşkın bestesinin olduğu söylenen bestekârın, bestelerinin 84 tanesi tescillenmiş durumda. “Bir Bahar Akşamı”, “Nereden Sevdim O Zalim Kadını”, “Hatıralar” ve “Anladım Sevmeyeceksin Beni Sen Nazlı Çiçek”, en çok sevilen ve bilinen besteleri arasında yer alıyor.

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
error: Content is protected !!